Bu sayfa arşiv amaçlı olup güncel olmayan bilgiler içerebilir.
Güncel bilgiler için lütfen neu.edu.tr adresindeki yeni internet sayfamızı ziyaret ediniz.

01 Oct 2015

YDÜ’de “Kıbrıs’ın Fethi” ve “Fethin Ekonomisi ve Kurumsal Yapılanmaya Etkisi” Başlıklı Konferans Başlıyor

YDÜ’de “Kıbrıs’ın Fethi” ve “Fethin Ekonomisi ve Kurumsal Yapılanmaya Etkisi” Başlıklı  Konferans Başlıyor

Yakın Doğu Üniversitesi ve Kıbrıs Vakıflar İdaresinden Fethin Tarihine ve Bugününe Işık Tutacak Yeni Bakışlar ve Belgeler

Yakın Doğu Üniversitesi ve Kıbrıs Vakıflar İdaresi Fetih’le ilgili Gün Yüzüne Çıkmamış Yeni Bilgi ve Belgeleri Sergileyip Tartışacak

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü ve Vakıflar İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecek Kıbrıs’ta Osmanlı’nın 444 Yılının Hikayesi Sergisi ve Panelinde Kıbrıs’ta Osmanlı Varlığı’na dair gün yüzüne çıkmamış Belgeler Ziyaretçilerle buluşturulacak ve bilimsel olarak değerlendirilecek.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, YDÜ ve Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürlüğü, Osmanlı İmparatorluğu’nun Kıbrıs’ı Fethini ve fetih sonrası adadaki sosyo-ekonomik, politik ve ve kültürel dönüşümlerle gelişmeleri 444 Yılın Hikayesi temalı bir sergi ve bir panelle yeniden irdeleyecek. Bu çerçevede Kıbrıs’ın fethinin 444. yılı anısına Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü ve Vakıflar İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Kıbrıs’ın Fethi 444 Sergisi”nin açılışı bu akşam (1 Ekim Perşembe) Yakın Doğu Üniversiesi Kütüphanesi Fuayesinde saat 18.30’da yapılacak.

YDÜ’de “Kıbrıs’ın Fethi” ve “Fethin Ekonomisi ve Kurumsal Yapılanmaya Etkisi” Başlıklı  Konferans Başlıyor

Sergide Kıbrıs Vakıflar İdaresi tarafından Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürlüğü’nden sağlanan fetih ve sonrası vakfiyeler ile ilgili orijinal belgelerin yanı sıra 16. yüzyıl Osmanlı donanmasının sahip olduğu tersane, gemi silah ve personelin tanıtımı ve Kıbrıs Fethinin deniz cephesinin anlatımına dair yağlı boya tablolar, gemi modelleri, Osmanlı sancakları, Kıbrıs ve Levant ile ilgili portolon ve gravürler, çini tablolar, 16 yy. seyir aletleri replikaları, bilgi panoları ve roll-up bannerlar bulunacak. Serginin küratörlüğünü Girne Üniversitesi Denizcilik Tarihi Araştırma Merkezi Kurucu Direktörü Ali Rıza İşipek yapacak.

Yakın Doğu Üniversitesi ve Kıbrıs Vakıflar İdaresi tarafından düzenlenecek Osmanlı Donanması ve Kıbrıs’ın Fethi konulu sergi bu akşam (1 Ekim Perşembe) Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Fuayesinde saat 18.30 da açılacak ve bir ay ziyarete açık kalacak. “444 Yılın Hikayesi Paneli” ise yarın (2 Ekim Cuma) Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane 3 Numaralı Salonda saat 10.00’da başlayacak ve iki oturumda gerçekleştirilecek.

Detaylı Bilgi:
Yer: YDÜ Büyük Kütüphane 3 Numaralı Salonda
Tarih: 02 Ekim 2015
Saat: 10:00