Bu sayfa arşiv amaçlı olup güncel olmayan bilgiler içerebilir.
Güncel bilgiler için lütfen neu.edu.tr adresindeki yeni internet sayfamızı ziyaret ediniz.

21 Aug 2015

Resim, Heykel, Seramik ve Grafik Tasarım Okumak İçin: YDÜ GSTF

Resim, Heykel, Seramik ve Grafik Tasarım Okumak İçin: YDÜ GSTF

Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi 2015-16 öğretim yılı için seviye ve bölüm belirlemeye yönelik “Özel Yetenek ve Burs Sıralama Sınavı’’ gerçekleştiriyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, “Özel Yetenek Sınavı” 9 Eylül 2015 tarihinde saat 10:00’da YDÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Desen Atölyesinde, “Burs Sıralama Sınavı’’ 14 Eylül 2015 tarihinde saat 10:00’da yine aynı yerde tek oturum halinde gerçekleştirilecek.

Resim, Heykel, Seramik ve Grafik Tasarım Okumak İçin: YDÜ GSTF

Bilindiği üzere özellikle Güzel Sanatlar ve Meslek Liselerinden ve diğer liselerden mezun olan; ya da halen okuduğu lisans programından memnun olmayanların, sanatçı ya da grafik tasarımcı olmak isteyenlerin ilk ve doğru adresi Güzel Sanatlar ve Tasarım fakülteleridir. Çünkü, sanatçı ya da grafik tasarımcı olmak isteyen adayların, Güzel Sanatlar ve Tasarım fakültelerinin Plastik Sanatlar (resim, heykel, seramik) ve Grafik Tasarım bölümlerinde üniversite eğitimlerine devam etmeleri en doğru tercih olacaktır…

Bu bölümlerden mezun olanlar kendi mesleklerini serbest olarak yapacakları gibi; KKTC’deki lise ve dengi okullarda sanat eğitmeni olmak isteyen adaylar da yine güzel sanatlar fakültelerinde, sanat ve tasarımın tekniğini ve teorisini doğru hocalardan doğru bir biçimde öğrenip eğitim fakültelerinde formasyon dersleri aldıktan sonra kariyerlerine devam edebilirler.

Resim, Heykel, Seramik ve Grafik Tasarım Okumak İçin: YDÜ GSTF

Akademik kariyer yapmak isteyen adaylar ise dört yıllık lisans eğitimlerinden sonra YÖDAK ve YÖK onaylı YDÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım yüksek lisans programına, sonrasında da yine YÖDAK ve YÖK onaylı ilk ve tek Sanat ve Tasarım Doktora programına devam edebilirler.

Ön kayıt yaptırmak isteyen TC yurttaşı adayların, 2015 YGS sınavından en az 140 puan almaları, KKTC yurttaşı adayların ise, YDÜ’nün yapmış olduğu giriş sınavında başarılı olmaları gerekmektedir.

Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar ve Grafik Tasarım Bölümleri ile sınav hakkında detaylı bilgi www.neu.edu.tr ile 0392. 223 64 64 (dahili 425-426-427) no’lu telefonlardan alınabilir.