Bu sayfa arşiv amaçlı olup güncel olmayan bilgiler içerebilir.
Güncel bilgiler için lütfen neu.edu.tr adresindeki yeni internet sayfamızı ziyaret ediniz.

07 Oct 2015

KKTC’de “Osmanlı Dönemi Kıbrıs” Uluslararası Sempozyumu

KKTC’de “Osmanlı Dönemi Kıbrıs” Uluslararası Sempozyumu

Yakın Doğu Üniversitesi “Osmanlı Dönemi Kıbrıs” Uluslararası sempozyumu düzenliyor. Geniş katılımla gerçekleştirilecek sempozyuma, TC. Başbakan Yardımcısı Tuğrul TÜRKEŞ’de katılacak.

Yakın doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’ne açıklamalarda bulunan YDÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK, 09-11 Ekim 2015 tarihinde, düzenleme kurulu YDÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK, YDÜ İlahiyat Fakültesi Öğr.Üy. Prof. Dr. Mehmet Mahfuz SÖYLEMEZ, Bağcılar Belediyesi Başkan Yardımcısı Kenan GÜLTÜRK, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nihat ADIGÜZEL, Bağcılar Belediyesi Basın Danışmanı Ekrem KIZILTAŞ, Bağcılar Belediyesi Eğitim Kültür Md. Yrd. Kemal AYKUTALP, Estilotur / Tatilstil.com Direktörü Nadir UZUN tarafından tertip edilen “Osmanlı Dönemi Kıbrıs” Uluslararası Sempozyumu gerçekleştirilecek.

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve İstanbul Bağcılar Belediyesinin ortaklaşa gerçekleştireceği sempozyuma uluslararası düzeyde bir çok bilim adamı katılacak. (09-11 Ekim 2015 )Cuma ve Cumartesi günü sempozyum’da “Osmanlı Dönemi Kıbrıs”ı ile ilgili bir çok konu masaya yatırılacak. Pazar günü ise katılımcılara Kıbrıs’ın tarihi mekanları gezdirilecek.

Cuma günü saat 9:00’da açılışı YDÜ Büyük Kütüphane Salon 4’te yapılacak sempozyum sekiz oturumdan oluşacak sempozyumun açılış konferansını ise Ege Üniversitesi Öğrt.Üy. Prof. Dr. Mehmet Akif ERDOĞRU yapacak.

KKTC’de “Osmanlı Dönemi Kıbrıs” Uluslararası Sempozyumu

TC. Başbakan Yardımcısı Tuğrul TÜRKEŞ’inde katılacağı sempozyum oturumlarının moderatörlüğünü İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK, Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim BENTER, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa ÇİÇEKLER, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Eğitimi Genel Müdürü Prof. Dr. Ali ERBAŞ, Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail GÜLEÇ, Türkiye Yazmalar Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhittin MACİT, Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Prof. Dr. İhsan Süreyya SIRMA, Cezayir Menahic Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Muhammed BABAAMMİ ve Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğrt.Üy. Prof. Dr. Mehmet Mahfuz SÖYLEMEZ yapacaklar.

Sempozyumda, Osmanlı dönemindeki tarihi, ilmi hayatı, dini ve sosyal yaşamı ile kültürel yapısı ve ekonomik durumu ile olan bir çok çalışma ele alınacak.Bu sempozyum Osmanlı dönemi Kıbrıs’ın bir tarafını aydınlatırken aynı zamanda boşlukları da ortaya koyacaktır.Bu vesileyle sempozyum bundan sonra yapılacak çalışmalara da önemli bir katkı sağlayacaktır.

Detaylı Bilgi:
Yer: YDÜ Büyük Kütüphane Salon 4’te
Tarih: 09 Ekim 2015
Saat: 09:00