Bu sayfa arşiv amaçlı olup güncel olmayan bilgiler içerebilir.
Güncel bilgiler için lütfen neu.edu.tr adresindeki yeni internet sayfamızı ziyaret ediniz.

14 Sep 2015

Yakın Doğu Kolejine Jüri Özel Ödülü

Yakın Doğu Kolejine Jüri Özel Ödülü

Yakın Doğu Koleji Proje Grubu öğrencileri; geçtiğimiz eğitim öğretim yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesinin düzenlediği, Uluslararası “Yılın Yeşil Beyni Proje Yarışması”na katılarak komite tarafından jüri özel ödülünü almaya layık görüldüler.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’ne açıklamada bulunan YDK Müdürlüğü, Uluslararası katılımlı olan yarışmada, Kıbrıs’tan sadece Yakın Doğu Koleji’nin başarı elde ettiğini belirtti.

Yakın Doğu Kolejine Jüri Özel Ödülü

YDK Müdürlüğü ; Öğrenciler, ders öğretmenleri Fen Bilimleri Bölüm Başkanı Cem Hami ve Nazım Kaşot’un danışmanlığında geliştirdikleri proje kapsamında, “Sürdürülebilir Çevre İçin Yeşil Soğutma” isimli projelerini jüri üyelerinin değerlendirmesine sundular. Proje kapsamında, Kuzey Kıbrıs’ta elektrik üretiminin termik santraller yardımıyla gerçekleştirildiği, bu süreç sonucunda atmosfere sera gazları ve ayrıca zararlı birçok gaz salındığı belirtilmiştir.

Çalışmada geliştirilen araçlar yardımıyla evlerin soğutulmasında klima kullanımının azaltılması, böylelikle enerji sarfiyatının en aza indirilmesi planlanmıştır. İzolasyonsuz binaların üzerine vuran ısının, suyun buharlaşması esnasında alacağı ısı prensibi ile sıcaklık derecesinin düşürülmesinin, maket yardımıyla sağlanarak bu sayede projenin sürdürülebilir çevreye katkı sağlaması amaçlanmıştır. Proje kapsamında geliştirilen materyallerle ayrıca ölçümler yapılarak sayısal verilerle projenin etkinliğinin desteklenmesi de sağlanmıştır.

Açıklamada,Yakın Doğu Koleji’nin bilimsel araştırmalarını arttırarak bu yıl da devam edeceği vurgulandı.